• Το Γνωρίζατε;
  • Τα στοιχεία του πληκτρολογίου της γραφομηχανής -και σήμερα των ηλεκτρονικών υπολογιστών- τοποθετήθηκαν μπερδεμένα από τον Christopher Latham το 1868 για να μπερδεύει τις γραμματείς και να μην μπλοκάρουν από την ταχύτητά τους τις μηχανές!

Καραμανλής: Έχουμε ξεκάθαρη πολιτική

Δελτία Τύπου Πολιτικών σχετικά με την δραστηριότητα των πολιτικών μας.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οποιοσδήποτε πολιτικός ή εκπρόσωπος του, από υποψήφιος συνοικιακός σύμβουλος ως τον πρωθυπουργό μπορεί εδώ να δημοσιεύσει Δελτία Τύπου.
Απάντηση
lacta
Συντονιστής
Συντονιστής
Χωρίς σύνδεση
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 13 Ιούλ 2009, 03:06
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Καραμανλής: Έχουμε ξεκάθαρη πολιτική

Δημοσίευση από lacta »


Την πρώτη τηλεοπτική του συνέντευξη για τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου έδωσε το βράδυ της Πέμπτης ο κ.Κώστας Καραμανλής, στο κανάλι «MEGA» και τον δημοσιογράφο Γιάννη Πρετεντέρη.
Ο πρωθυπουργός απέρριψε το ενδεχόμενο συνεργασιών μετεκλογικά ενώ εξέφρασε την πεποίθησή του ότι η κυβερνητική του πρόταση προς τον ελληνικό λαό, η οποία όπως είπε είναι ξεκάθαρη και ειλικρινής και περιγράφει την αλήθεια, θα τύχει αποδοχής και θα ψηφιστεί. Επίσης επανέλαβε με κάθετο τρόπο ότι δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να συνεργαστεί με τον ΛΑ.Ο.Σ., τον οποίο κατηγόρησε για ανεύθυνο λαϊκισμό και ακραίες θέσεις, ενώ απέκλεισε το ενδεχόμενο συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ, λέγοντας όμως ότι θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει συνεργασία αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται, λόγω τελείως διαφορετικών αντιλήψεων.

Ο πρωθυπουργός τόνισε ότι δεν θα παραιτηθεί από την ηγεσία της ΝΔ εάν χάσει τις εκλογές και θα παραμείνει αρχηγός αξιωματικής αντιπολίτευσης:
«Είμαι ένας άνθρωπος που πάνω από όλα είναι μαχητής. Κι αυτό σημαίνει ότι γι’ αυτά που πιστεύω και για τις πολιτικές που πρεσβεύω πάντα θα δίνω τη μάχη στην πρώτη γραμμή. Άμα είμαι χρήσιμος για τον τόπο εξυπακούεται, αυτό είναι βασική προϋπόθεση. Πιστεύω ότι είμαι ακόμα πάντως, στα 53 μου, χρήσιμος για τον τόπο. Κατά συνέπεια δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να φύγω» είπε.

Για τα ψηφοδέλτια και τους υποψηφίους ανέφερε ότι «μέσα στις γενικές αρχές είναι η συμπεριφορά, η διαδρομή του καθενός, κατά πόσο συνάδει και με το πνεύμα και με την πολιτική και με το ήθος της παράταξης, αναμφισβήτητα. Καθαρές κουβέντες».

Παράλληλα έκανε αυτοκριτική για τις αδυναμίες που σημειώθηκαν τα 5μιση χρόνια διακυβέρνησης της χώρας από τη ΝΔ, ενώ ανέφερε ότι ο Αχιλλέας Καραμανλής θα είναι εκ νέου υποψήφιος στις Σέρρες.
«Θα είναι ανηφορικός ο δρόμος για δυο χρόνια, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, αλλά από την άλλη πλευρά, πρώτον, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εναλλακτική λύση και τρομάζω όταν ακούω αυτά τα νεφελώδη και μάλιστα διανθισμένα με διάφορες υποσχέσεις, από την πλευρά του ΠΑΣΟΚ» είπε ο πρωθυπουργός αναφερόμενος στο ΠΑΣΟΚ και τόνισε ότι δεν πιστεύει σε κυβερνήσεις συνεργασίας.
«Και δεν πιστεύω σε κυβερνήσεις συνεργασίας, όχι γιατί έχω κάποια θεωρητική προκατάληψη, ούτε μόνο διότι το παρελθόν, το ιστορικό παρελθόν της ελληνικής πολιτικής ζωής δεν έχει ευοίωνα τέτοια προηγούμενα, αλλά και διότι πιστεύω πολύ βαθιά στη δυνατότητα του να είναι μια κυβέρνηση αποτελεσματική, ισχυρή και πάνω από όλα να έχει ξεκάθαρη πολιτική στόχευση και πολιτική εφαρμογή» είπε.

Για τον ΛΑ.Ο.Σ. είπε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση συνεργασίας και είναι για τον ίδιο ζήτημα αρχής.
«Η Νέα Δημοκρατία και ο Κώστας Καραμανλής δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συνεργαστεί με τον ΛΑΟΣ» τόνισε και ανέφερε ότι «με το ΠΑΣΟΚ. Θα μπορούσε θεωρητικά κανείς να πει, αν βρεθεί ένας κοινός τόπος πλεύσης. Βλέπετε όμως σήμερα ποια είναι η πραγματικότητα. Και δεν αναφέρομαι στο παρελθόν, ούτε στις αν θέλετε αντεγκλήσεις τις προεκλογικές».

Είπε ότι η ΝΔ έχει προτείνει μια δύσκολη πολιτική, ενώ το ΠΑΣΟΚ στην ουσία δεν έχει κατανοήσει ούτε την κατάσταση, δεν έχει πρόγραμμα. «Το ζήτημα δεν είναι να αρχίσουν τα παζάρια και απλώς να μοιράζουμε πρόσωπα. Το ζήτημα είναι μια ξεκάθαρη πολιτική. Ειδικά στις σημερινές συνθήκες. Κατά συνέπεια καταλήγω. Το βλέπω σχεδόν ανέφικτο με τα σημερινά δεδομένα. Θεωρητικά θα μπορούσε κανείς να το σκεφτεί. Στην πράξη όμως δεν γίνεται» είπε ο κ.Καραμανλής, και είπε ότι εάν δεν υπάρξει αυτοδυναμία, «πιθανότατα να κάνουμε πάλι εκλογές».

Ο πρωθυπουργός έκανε αυτοκριτική και είπε ότι εάν ξεκίναγε από την αρχή θα πήγαινε πολύ πιο γρήγορα, πολύ πιο αποφασιστικά και με λιγότερες ευαισθησίες σε κρίσιμα ζητήματα και μεταρρυθμίσεις.
«Δεν μπορεί να ξεκινάω το διάλογο για το ασφαλιστικό και για παράδειγμα οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να βρίσκουν προφάσεις και να φεύγουν. Δεν μπορεί να ξεκινάω το διάλογο για την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση και τελικά να μένουν ελάχιστοι φορείς που δεν ήταν και οι άμεσα εμπλεκόμενοι και ενδιαφερόμενοι» είπε και πρόσθεσε:
«Εγώ δε λέω ότι δεν έχω κάνει λάθη ή δεν έχω κάνει παραλείψεις, αλλά επιτέλους πρέπει να δούμε τα πράγματα με το όνομά τους καθαρά. Και τώρα με την εμπειρία που κουβαλάω πια λέω ξεκάθαρα, ναι, εφόσον οι Έλληνες πολίτες το θέλουν, σας λέω ένα δύσκολο πρόγραμμα, μια δύσκολη πολιτική, θα την εφαρμόζω κοιτάζοντας μόνο το συμφέρον του τόπου και όχι άλλες δήθεν πολιτικές ή άλλες σκοπιμότητες».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δελτία Τύπου”