• Το Γνωρίζατε;
  • Στη Δανία το 2,6% των παιδιών γεννιούνται με εξωσωματική γονιμοποίηση!

Πληρώνω ή δεν πληρώνω;

Συντονιστής: Agrafos

Άβαταρ μέλους
Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Χωρίς σύνδεση
Δημοσιεύσεις: 554
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιουν 2009, 15:47
Γένος:
Ελλάδα

Πληρώνω ή δεν πληρώνω;

Δημοσίευση από Admin »


Τελικά τι να κάνει ο φορολογούμενος; Να πληρώσει ή να μην πληρώσει; Να ενταχθεί στο κίνημα δεν πληρώνω και να αφήσει τον Ευάγγελο Βενιζέλο να ψάχνει έσοδα για τα άδεια ταμεία του Κράτους; Δεν είναι το υπαρξιακό ερώτημα της εποχής μας. Είναι ένα βασικό ερώτημα επιβίωσης. Μπορώ να πληρώσω ή δεν μπορώ; Αντέχω οικονομικά να δώσω την έκτακτη εισφορά για τα ακίνητα ή δεν αντέχω; Μήπως είμαι εγώ το μόνιμο υποζύγιο ή όχι;

Πολλαπλά τα ερωτήματα. Οι πολίτες έχουν τρελαθεί. Ξημερώνει η μέρα και δεν ξέρουμε τι θα γίνει. Άλλα ακούμε το βράδυ, άλλα μαθαίνουμε το πρωί. Με άλλα μέτρα κοιμόμαστε και με άλλα ξυπνάμε. Η ψυχολογική πίεση που ασκείται στον καθένα είναι έντονη. Ε, δεν είμαστε και όλοι έχοντες και κατέχοντες. Και επανέρχεται το αμείλικτο ερώτημα: Πληρώνω ή δεν πληρώνω;

Πριν ημέρες έλεγα μήπως η Αριστερά έχει άδικο που λέει να μην πληρώσουμε και έλεγα να αποδεχθώ τη λογική της Ν. Δ. «ναι μεν άδικο μέτρο, αλλά ο νόμος είναι νόμος». Μόλις όμως άκουσα το πρωί τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης να εξηγεί ότι πολύς κόσμος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει αυτή την έκτακτη εισφορά, αναθάρρησα. Να, είπα και ένας λογικός άνθρωπος στην κυβέρνηση.

«Εχει δίκιο ο κόσμος που αντιδρά στην έκτακτη εισφορά για τα ακίνητα» ανέφερε ο Θόδωρος Πάγκαλος το πρωί στο Mega. Το άκουσα και ησύχασα. Ξεκάθαρη απάντηση στο βασικό μου αρχικό ερώτημα δεν έδωσα, αν και δεν θα αργήσω να καταλήξω. Φαντάζομαι όμως, πολλοί συμπολίτες μας, εάν είχαν την ίδια απορία, ήδη θα απάντησαν και θα πράξουν αναλόγως.

Επιστροφή στο “Κοινωνία”